Madarak és Fák Napja

Május 12-én a madarakat és a fákat ünnepeljük a múzeumban. 

Hogyan készült a manna? Az év fája: a virágos kőris
Magyarországon 1996 óta minden évben megválasztják az év fafaját. Az idei évben az olajfafélék családjába tartozó lombhullató virágos kőrist választották meg az év fájnak, mely nálunk elsősorban a Dunántúl hegyvidéki területein gyakori.
A foglalkozáson Pifkó Dániel, a Magyar Természettudományi Múzeum botanikusa segítségével megismerkedhetünk az év fájával. Mikroszkóp alatt vizsgálhatjuk meg a virágos kőris virágzatát, termését és leveleit. Megtudhatjuk miért fontos számunkra ez a fafaj, hogyan készítették belőle már az ókorban mannát, illetve megismerhetjük milyen kapcsolat van a klímaváltozás és a virágos kőris elterjedése között. 

Honnan tudják a madarak? A madárvonulás
A madárvonulás az egyik leglátványosabb és talán a legtöbbek által ismert jelenség az állatvilágban. Vajon miért alakult ki ez a különleges és egyáltalán nem veszélytelen szokása a madaraknak? Mely hazai fajokat, és hogyan érint a vonulás? Honnan tudják a madarak, merre kell vonulniuk? Milyen eszközök és módszerek segítségével gyarapítjuk ismereteinket erről a különleges jelenségről? Többek között ezekre a kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődők Sarlós Dávidtól, a Szent István Egyetem doktoranduszától.

Madárbarát kert
Egyszerű eszközökkel „madárbaráttá” varázsolhatjuk kertünket, iskolánkat, óvodánkat, munkahelyünket, de akár egy lakótelepet is. Kocsi Attila, a Magyar Természettudományi Múzeum múzeumpedagógusa praktikus tanácsokkal szolgál erre vonatkozóan, megismerteti az érdeklődőket ezen egyszerű eszközök elkészítésével, használatával kapcsolatosan.

Esemény dátum: 
Saturday, 2018, May 12 - 10:00